Basın Açıklamamız

Macaristan dönüşü ziyaretlerimiz hakkında düzenlediğimiz kahvaltılı basın açıklamamızı Büyük Otel’de gerçekleltirdik.

Ahi Yaran Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Absarılıoğlu’nun basın açıklaması:

“İlimizin çok değerli yazılı ve görsel medya mensubu arkadaşlar davetimizi kırmayarak proğramımıza iştiraklerinizden dolayı Derneğim,şahsım ve yönetim kurulum adına hepinize teşekkür ederim.
Ahi yaran meclisi gençlik eğitim kültür ve dayanışma derneği olarak YEREL KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI YOLUNDA GÜÇLÜ STK’lar isimli bir Avrupa Birliği projesi hazırladık TR/2014/DG/A1-04/121 numaralı proje kapsamında STK ların diyaloğları,iletişimleri,birbrilerine karşı sorumlulukları güç ve destek vermeleri konusunda neler yapılabilir düşüncesinde proje kapsamında 7 ve 8 mart 2019 da iki gün süreli YÖNETİŞİM VE SİVİL TOPLUM konulu bir konferans proğramı uyguladık akabinde 11-15 Mart 2019 tarihleri arasında beş gün süreli PROJE HAZIRLAMA VE PROJE YÖNETİMİ isimli eğitim semineri düzenledik amacımız tüm STK ların A.B projelerinden faydalanabilmeleri kendi projelerini kendilerinin hazırlayıp yönetebilmelerini sağlayabilmekti bu konuda duyarlı olan konferans ve eğitim seminerimize katılan tüm katılımcılarada teşekkür ederiz.
Projemizin diğer bir ayağı yurt dışındaki STK ların işleyiş tarzları, nerelerden destek aldıkları, nasıl yönetiliyorlar, dini ve siyasi kurumlarla olan yakınlıkları nelerdir,kültürlerine bakış açıları nasıldır,kültürlerini yaşatmak için ne gibi çaba sarf ediyorlar diye bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak üzere Macaristan Szeget şehrinde bir gönüllü derneği olan (Talentum ) ile iletişim kurduk kendilerinden ( Türk , Macar ilişkileri, kurumların tanıtımlarının yapılması ile çalışmaları hakkında derneklerin bilgi paylaşımları konusunda kendileri ile yazışmalar yapmıştık 22 nisan da orada olacağımızı bildirmiştik yetkili leride bizden yaran konusunda bilgi ve belge istemişlerdi ayrıca derneğimizin internet sitesindende gerekli araştırmaları yapmışlar.Talentum derneği ile Belediye birlikte organize ederek Kültürel kahve gecesi organizasyonu düzenlemişlerdi kendi yayın organlarında yayın yapmış ve misafir davet etmişler bizlerde ziyarete katılan ekibimizle Yaran kültürümüzden örnekler sergiledik,tanıtım sunumu yaptık, soru ve cevaplı anlatımlar gerçekleştirdik. Belediye başkanını ve kültür işlerinden sorumlu müdürlerini ziyaret ettik, yerel kültüre olan katkılarını desteklerini bizlerle paylaştılar. Kültür dernekleri ile sözleşme imzalamak suretiyle derneklere yaptıkları faaliyet alanlarına göre yer temini,maddi destek temini yaptıklarını ve AB projelerinde derneklere katkı sunduklarını izah ettiler.Szeget in dini mekanlarını (Sinegog ve Katolik Kilisesini ziyaret ettik. Dini kurumların 21 yüzyılda kendilerine nasıl yer buldukları STK lara bakış açıları ve katkıları hakkında bilgi aldık. 25 bin öğrencisi bulunan Szeget Üniversitesi Altay dilleri departmanını ziyaret ettik Macaristan da Türk kültürleri hakkında bilgi aldık. Szeget müzesini gezdik buradaki gönüllülük proğramları hakkında bilgiler aldık sonrasında eski ev diye tanıtılan etnoğrafya müzesi gibi kullanılan müzeyi ziyaret ettik Macar kültürü ve eski moda denilen yaşam biçimleri ve modelleri hakkında bilgi aldık. Macar çalgıları çalan ve Macar halk dansları yapan, halk dansları topluluğunu ziyaret ettik, bizim için hazırladıkları halk danslarını proğramını izledik,bizimde katkı sunduğumuz ortak bir proğram gerçekleştirdik. Ziyaret ettiğimiz tüm guruplara ilimizin ve Yaran kültürümüzün tanıtımını yapan kitap ,cd ,broşür,yaran helvası ,Türk lokumu, tuz lambası ve tuz değirmenleri hediye ettik, bu vesile ile Çankırı mızı ve yaran kültürümüzü Szeget te tanıtmaya çalıştık.Daha sonra Budapeşte ye geçtik Atalarımızın at koşturduğu tarihi yerleri ve Gülbaba türbesini ziyaret ettik.
Ata yadigarı yaran kültürümüzü UNESCO ya korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil ettirdiğimizi bu kültürün ve İlimizin tanıtılması için Dünyanın bütün coğrafyasında çalışmalar yapacağımızıda ifade ettik.
Proje gereği yapılan bu gezi proğramında bizlere tercümanlık hizmeti veren dernek üyelerimiz Gazi Baykaler ve Eda Coşgun’a ,proje yürütme kurulumuza ve dernek yönetim kuruluma teşekkürlerimi sunarım.
Değerli medya mensupları sizler hep arka planda kalıyor gibi görünsenizde daima olayları detaylı biçimde gözlemler ve değerlendirmeler yapar tarafsız ve objektif bir şekilde sayfalarınıza taşırsınız. Adeta halkı gözlemleyen, kayıt altına alan ve yayın yapan bir projeksiyon gibisiniz, çok ulvi bir görev icra ediyorsunuz,kişiler ve kurumlar hatasız ve kusursuz değildir bizlerde hata yapabiliriz sizlerin bizlere yapacağınız doğru ve haklı eleştiriler bize yol gösteren bir harita olacaktır.
Tekrar katılımlarınız için teşekkür eder çalışma hayatınızda başarılar dileriz.”